İSLAMİ İLİMLER HAFIZLIK EĞİTİM KÜLLİYE İNŞAATI PROJESİ

 

“İnsan ölünce, şu üç ameli dışında bütün amellerinin sevâbı kesilir:

  • Sadaka-i câriye,
  • kendisinden istifâde edilen ilim,
  • arkasından duâ eden hayırlı evlât.”

Başkalarının Afrika’ya  baktıkları zaman gördükleri gibi, bilumum hammadde ve köle  değil , özellikle son 200 senedir madden ve manen muhtaç bırakılmış, Türkiye’yi  kendilerinin hamisi olarak bilen insanlar , kardeşler görüyoruz.

Ve Afrika’daki insanlarla kıyaslanamayacak derecedeki zenginliğimizin zekatını ve fazlasını vermekle yükümlü olduğumuz insanları, kardeşlerimizi görüyoruz.

 

          Yetimlerimiz, tarifi dahi zor olan, son derece kötü şartlarda yatıyorlardı. Bir ranzada 3 tane çocuk yatıyordu fakat bildiğimiz yatakların dışında bir yatak düşünün. Biz de o çocukları alıp daha güzel bir yerde onları misafir etmek, onlara hem eğitim vermek hem de manevi ilimler ile birlikte fen ilimlerini öğretmek maksadıyla onları yetiştirmek istedik.  Bazıları ilkokula, bazıları ortaokula, bazıları da lisede eğitim görmektedirler. Bu çocuklar 5 vakit namazını kılan  ve aynı zamanda da hafızlık yapan çocuklardır. Birçoğu kısa sürede hafız olmuş durumda. Bizler, daha çok yardıma muhtaç yetime ulaşmak adına içinde 500 kişinin eğitim göreceği; camisi, yatakhanesi, geniş oyun parkı, bilgisayar odası, yemekhanesi ve misafirhanesi olan, 10 dönümlük bir alanı kapsayacak bir  eğitim külliyesinin yapımına devam etmenin sevincini yaşamaktayız.

 

          Amaç daha çok yetime ulaşıp onları maddi ve manevi olarak hayata hazırlayıp ehl-i sünnet ve cemaat çizgisinde yetiştirmektir. Ayrıca bu alan içine yapılacak büyük bir cami ile de çevre halkının ibadet ihtiyacını da karşılamak hedeflerimiz arasındadır. Hem yetimlerimiz, yapılacak olan okulda  eğitimlerini alacaklar hem de okulun bulunduğu mahallede 300 kişilik bir öğrenci grubunu da okulumuza davet ederek, bu öğrencileri; iman, Kur’an ve İslami şuur ile yetiştirmeyi düşünüyor ve kendi ülkelerine hayırlı birer genç olmalarını hedefliyoruz.

 

 

          Bu vesile ile 10 dönümlük arazi üzerine bu binanın inşaatına başlamış bulunuyoruz.  


          Bu gidişimizle yapımı süren inşaatımızı ziyaret ettik ve hangi aşamada olduğunu yeniden inceledik. Bu ay, yapılacak olan camiinin inşaatına başlanacak. Ayrıca 1500 m’2’lik alana sahip ve  iki katlı olan  hafızlık medresesi ve yetimhane binasının 1. katının temeli de atılmıştır. Haziran 2020 tarihinde eğitim külliyesinin, yetimhanenin ve camiinin açılışını hedeflemekteyiz. Ayrıca başka bir mahallede olan hafızlık Kur’an Kursu binasının tadilatını yaparak onun da açılışını gerçekleştirdik. 

          Uganda Büyükelçimiz Sayın Kerem Alp Bey’i makamında ziyaret edip, Uganda’daki yapılan faaliyetlerimiz ve projelerimiz anlatıldı. Daha neler yapılabileceği, bu insanlara nasıl eğitim verilebileceği gibi konularda fikir alışverişi yapıldı. Kendileri de fırsat buldukça yetimhanemizi ziyaret etmektedirler. Şu anda yapımına başlanan eğitim külliyemizi tebrik edip desteklerini dile getirdiler.

 

          Bölgenin kanayan yarası olan susuzluk ve yoksulluğa çare olmaya, nice mazluma umut olmaya devam ediyoruz. Siz kıymetli hayırseverlerimizin yardımları ile temellerini attığımız eğitim ve öğretim külliyemizi en hızlı bir şekilde bitirip faaliyete geçirilmesi için desteklerinizi bekliyoruz

 

          Ayrıca Uganda’ya bu ziyaretimizde güneş altında,  toprakta oturarak hafızlık yapmaya çalışan kız, erkek çocuklarımızla tanıştık. Kendilerine “bizden ne istersiniz?” diye sorduğumuzda bize, “ gölgelik isteriz” dediler, biz de “inşaallah daha fazlasını; bir medrese yapacağımızı” söyledik.   

“Sizin en hayırlınız, Kur’an –ı Kerim’i öğrenen ve öğretendir”  hadisi şerifine mazhar olabilmek için, Kousseri ’de,  yaklaşık 900 metrekare üzerine kurulu , 200 kadar öğrencinin hafızlık eğitimi alacağı medrese yapmayı planlıyoruz.  Bunun yanında 3 su kuyusu için hazırlıklarımız da devam ediyor.

Okunma : 1.587

VALİDE İNSANİ YARDIM DERNEĞİ

Fevzi Çakmak Mah. 1104 Sokak No : 42 / A Esenler / İSTANBUL
Şu an sitemizi inceleyen:    9 Kişi.
Bugün sitemizi ziyaret eden:  85 Kişi.
Toplam Ziyaretçi:  585.763 Kişi.
☏ 0 212 569 33 33
0 530 569 22 22
www.valide.org.tr  2021 © Tüm hakları saklıdır.
Bu site Ediyos Sistemini Kullanmaktadır.